Historie plemene Snowshoe

Toto plemeno se poprvé zrodilo v 60. letech 20. století díky chovatelce Dorothy Hinds-Daugherty z Philadelphie, v jejíž vrhu se obejvila tři siamská koťata s odznaky po tělě a bílými tlapkami. 
Snowshoe pak vznikla křížením siamky s bílými tlapkami a americké krátkosté kočky. Paní Hinds-Daugherty pracovala na  rozvoji tohoto plemene několik let a poté předala žezlo Vikki Olander z Norfolku, která jako první sepsala standard plemene a zasloužila se o jeho povědomí na veřejnosti.
V roce 1974 organizace CFF a ACA (nejstarší americký registr - nemá web stránky) toto plemeno uznaly experimentálně. Zájem však postupně klesal a v roce 1977 byla paní Olander jediná chovatelka těchto koček. Po několika letech však chov opět nabyl popularity a po dlouholeté práci a snaze všech chovatelů se v květnu 1985 podařilo prosadit uznání v CFF.
CFA plemeno uznala v roce 1990.
Nakonec se zadařilo prosadit tyto úžasné kočičky i v organizaci FIFE, ale až v roce 2004.
Snowshoe jsou velice populární v USA, Austrálii, Velké Británii,Polsku, Itálii a Německu,
a dalších státech, se již začíná rozšiřovat.
U nás se již pár jedinců náchází, a věřím že své docenění získá velmi brzo :-) 

První titul Champion získal kocour Sujym Alaskan Sky - blue point. 
První kdo získal titul  Grand Champion u ACFA byl Nishna Mahaska - seal point
První kočka, která získala titul Grand Champion u ACFA v roce 1990 byla  Bismack Lowansa of Nishna - seal point 
První kočka v barvě Blue point, která získala u ACFA titul Grand Champion, byl z chovu Caitlin Turner a jmenovala se Senasterm Pitty Pat of Nishna.

Kočka, která opakovaně získala titul Grand Champion u ACFA a byla uznána jako vzorec genotypů a fenotypů pro plemeno Snowshoe jak v ACFA tak i v jiných organizacích byla Nishna Bombalurina - seal point.

O chov Snowshoe se zasloužilo mnoho chovatelů a to nejen v USA, ale i v Evropě a v jiných částech světa a těm patří velké dík za jejich zásluhy a nadšení :-) 

 

 

 

www.rancdubskahajnice.cz